Logo Pic
beatkorSzaki 2022. április 01.

Egy Mobil-koncert sokkal több puszta szórakozásnál ‒ Koltay Gábor Heavy Medal című filmjéről

fortepan_47138_2.jpg
Több mint másfél évtizedig volt dobozban Koltay Gábor P. Mobilról készített, Heavy Medal című dokumentumfilmje, ami abból a szempontból is különös, hogy a rendező egyébként erős fenntartásokkal viseltetett nem csupán a zenekarral, de az egész kemény rock/csöves-jelenséggel kapcsolatban.

Azt hiszem, hogy a keményrock-zenekarok nem tudnak szövegeikben olyan mélységbe hatolni, zenéjükkel sem, mint ahogy az Illés, helyesebben a Szörényi‒Bródy kettős tudott. Egészen biztos, nyomukban nem marad fenn annyi értékes szám, mint Illésék után – nyilatkozta. A fekete-fehér, tizenhat mm-es technikával készült film magvát a zenekar tízéves jubileumi koncertje ‒ Budai Ifjúsági Park, 1983. április 29., az előzenekar a dallamos rockot játszó Carat, amelyben Szekeres Tamás gitározott ‒ képezi, amely a Mobil talán legalaposabban dokumentált koncertje: láthatjuk az előadásra érkező fiatalokat, a roadokat, akik felépítik a színpadon a magyar falat, amelyet Schuster Lóránt a nyitódal (Rocktóber, a nyolcvanas években csupán Az út másik felén címmel kerülhetett lemezre) harmadik sora után egymaga dönt le (meg is sérült a válla az ütközéstől), igazolva az építményen olvasható feliratot (Vigyázat! Omlásveszély!)

A P. Mobil koncertzenekar volt, ha bárki is kételkedne ezen állítás igazságtartamában, érdemes meghallgatnia az 1973-ban, az Egyetemi Színpadon, vagy az 1978-ban a Láng Művelődési Központban rögzített felvételeket (ez utóbbi képezte volna az együttes debütáló albumának anyagát, karácsonykor került volna a boltokba.) A Magyar Rádió leadta ugyan a koncertet, azonban csupán két dal (Forma-1/Utolsó cigaretta) jelen(hetet)t meg egy évvel később kislemezen.

Amikor 1981-ben az együttes elkészíthette első lemezét (Mobilizmo), már más szelek fújtak, amit a zenekarvezető is észlelt, hiszen 1981 novemberében egy hónapot töltött Londonban, ahol többek között a Judas Priest, illetve a Saxon koncertjét is meghallgatta. A heavy metal ugyan már az évtized első felében megjelent Magyarországon, a stílus azonban csupán 1983 nyarán, miután a Magyar Televízió több zenekar ‒ Iron Maiden, Def Leppard ‒ koncertjét is műsorra tűzte, vált országosan ismertté.

fortepan_47131.jpgA P. Mobil a miskolci Jubileumi rockfesztivál színpadán, 1983-ban. Fotó: Fortepan / Urbán Tamás

A Heavy medal érdekes és sajátos film: a Piramis- (Mikor megszülettem), illetve a Beatrice-filmekkel (Az őszinte szó kevés) ellentétben, az utolsó percekben készült. A zenekar is érzékelte azt a rendkívül sajátos helyzetet, amelybe került: a hetvenes évekkel a klasszikus rock, azon belül a heavy rock korszaka is lezárult. Ennek az évtizednek állít emléket Az óra körbejár című dal, amelynek szövegében olyan meghatározó zenekarokat említenek, mint a Deep Purple („Nincs már füst a víz felett”), a Led Zeppelin („A léghajó nem száll fel veled, nem lebeg”), vagy a Grand Funk Railroad („A Nagy Szikla Vasúttársaság tönkrement”). A zenekar igyekezett alkalmazkodni a küszöbön álló új zenei stílushoz, jól mutatják ezt az olyan dalcímek, mint a Heavy medal, vagy a Metalmánia, de külsőségek szempontjából is: Tunyogi Péter fekete bőrmellényben áll a színpadon (két évvel később a dunai hajós koncertsorozat pesti koncertjén pedig már Motörhead-pólóban, és csuklószorítóban énekli a Kétforintos dalt. Ez utóbbit egyébként nem játszotta el a Mobil a jubileumi koncerten, ugyanis a színpadra dobált bélások kárt tettek volna a kamerákban.)

fortepan_125724.jpgA P. Mobil együttes vízi turnéja, koncert a Dunán. Kékesi László, Tunyogi Péter, Sárvári Vilmos, Schuster Lóránt, a doboknál Mareczky István. A felvétel a József Attila sétány előtti Duna-partról készült. Fotó: Fortepan / Urbán Tamás.

Koltay több rajongót is megszólaltat, és az interjúkból egyértelműen kiviláglik, hogy számukra a P. Mobil koncertjei sokkal többet jelentettek puszta szórakozásnál. A film legmegrázóbb epizódja, amikor az egyik interjúalany elmondja, hogy megerőszakolták a barátnőjét, miután őt összeverték. Tény és való, hogy az a generáció, amelynek tagjai 1983-ban eljártak az Örökmozgó koncertjeire, egy teljesen más korosztály, mint amelynek képviselői tíz évvel korábban a Diósgyőri rockfesztiválon hallgatták a zenekart. A film egyik legabszurdabb jelenete, amikor Koltay megkérdezi az egyik rajongótól, tudja-e, hogy az általa viselt jelvényen látható fotó a tíz évvel korábbi fesztiválon készült? Szemmel láthatólag fogalma sincs róla, hogy miről beszél a rendező, aki egyébként a Mobil 1983 tavaszi, Heavy Medal-turnéjának több vidéki állomásán (Győr, Mátészalka, Nyíregyháza) is forgatott.

A zenekar sosem kapott semmilyen hivatalos értesítést arról, hogy miért nem engedélyezték a film bemutatóját. Megkockáztatom, hogy talán a Mobil közönsége sem fogadta volna akkor osztatlan örömmel, ugyanis a zenekar tagjai nem igazán hízelgő stílusban beszélnek az 1980-as évek első felének fiatalságáról.

Schuster úgy nyilatkozik, hogy „nem kezdeném még egyszer”, majd hozzáteszi, hogy az 1983-as fiatalságnak – ellentétben a két, és az egy évtizeddel korábbi elődeikkel ‒ „nem számít, hogy én játszom, vagy valaki más.” Sárvári Vilmos megerősíti a zenekarvezető álláspontját, és hozzáteszi, hogy „ma divatzenekarok vannak.”

„Nagyon fáradt vagyok” ‒ deklarálja Schuster Lóránt, aki önérzetesen kijelenti, hogy „semmit sem kaptam ingyen, tízszeres árat fizettem mindenért” majd ellentmondást nem tűrően hozzáteszi, hogy „nekem ahhoz van közöm, aki a nullából vagy a mínuszból elindul, és eljut egyre vagy kettőre”. Elhatárolja magát azoktól, akik „a Rózsadombról lejönnek az E-Klubba, és akiknek a szülők mindent megadnak.” (Érdekes párhuzam, hogy Nemes László, az egyik legmeghatározóbb magyar road meglátása szerint az 1980-as második felének egyik legnépszerűbb hazai popformációjának, az Első Emeletnek a sikerét pontosan ez a réteg biztosította.)

A koncerten a Mobil-klasszikusok mellett elhangzik a megjelenés előtt álló második stúdióalbum, a Heavy medal több dala: a Lámpagyár, a Pléhkrisztus, valamint a Honfoglalás-szvit is. Az Utolsó cigaretta című dalt egy sajátos változatban játssza el a zenekar: az első verze, majd a refrén után elhangzik egy részlet a Nem változol semmit című dalból, majd Kékesi Bajnok László előadja Chuck Berry Carol című örökzöldjét, végül visszatérnek az eredeti dalhoz.

Az utolsó akkord elhangzása után a közönség távozik a Parkból az Il Silenzio közben, aztán a roadok lepakolják a cájgot. Érdekesség, hogy az egyikük Gyenizse András, aki 1983 augusztusában, Mareczky István disszidálása után a P. Mobil ütőse lett, bár csak rövid ideig, ugyanis hamarosan bevitték sorkatonai szolgálatra. Később a Pokolgépben is csupán rövid ideig játszott, ugyanis 1985-ben nem csupán a zenekart hagyta el, hanem az országot is. Ebben az évben a Mobil is lezárta a pályafutását: tervezett negyedik albumuk, az Ez az élet, Babolcsai néni végül is nem jelent meg. „Hónapokig kínlódtunk, de nem lett jobb” ‒ emlékezett vissza erre az időszakra Sárvári Vilmos. A zenekar utolsó fellépésére 1985 decemberében került sor a Budapest Sportcsarnokban megrendezett Live Aid Hungary segélykoncerten, amely mind a kemény- mind a klasszikus rock korszakának a lezárásának tekinthető.

Szerző: Dragojlovics Péter

Nyitókép: A P. Mobil a miskolci Jubileumi rockfesztivál színpadán, 1983-ban. Fotó: Fortepan / Urbán Tamás

A blog az NKA Hangfoglaló Program támogatásával készül.

Vissza a címlapra
Volt egyszer egy beatkorszak
Jó lenne megírni egyszer a magyar könnyűzene titkos történetét. Jó lenne ismerni minden akkordmenet, dobszóló, orgonafutam, no meg minden egyes dalszöveg háttérsztoriját. Mindez aligha lehetséges persze. Mi most néhány mozaikdarabot mégis megmutatunk!
Legjobban pörgő posztok
Nagyik – Az ízek öröksége, szeretetből főzve
GastroGuide • 3 nap
Napi érdekes - 570
JTom • 4 nap
A Lazio elleni mérkőzés
Apuleius • 5 nap
LIVE! 15:00 - FIDE Women’s Grand Prix VI. szakasz 2025-05-06 - 15 - Ausztria
Sakk-mester • 12 nap
A Juventus új edzőt és sportigazgatót kereshet
Apuleius • 7 nap
Cikkek a címlapról
Ide vidd a kutyát strandolni!
    Állandó problémaköre a kutyásoknak, hová lehet menni pancsolni a kedvenccel. Mert igen, a nyár és a fürdés nekik is jár, sőt. Most hoztam egy menő listát nektek, kutyafuttában közlöm is, hogy rá tudjatok keresni igény esetén. A kutyabarát szolgáltatók közül természetesen nem maradhatnak ki a…
5+1 hasznos tipp a méhek napjára
A legelőtől az itatón át a tudatos mézvásárlásig.  1994 óta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére április 30-án tartjuk a méhek napját! Mivel hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, a program nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és…
>