Logo Pic
beatkorSzaki 2022. november 07.

Azon a szombat éjszakán… ‒ Papp Mityó egy félhomályos presszóban csak nekünk zenélt

fortepan_202666.jpg
A Gemini együttes zenei világa nem kifejezetten állt közel hozzám, az 1970-es években. Tizenévesen a kemény bandákat favorizáltam inkább. Tűzkerékre, P. Mobilra jártam, és a Mini-klubba a Bem Rockpartra. A rádióban, a Tánczenei koktélban vagy a kívánságműsorban azért szívesen meghallgattam a Gemini dalait, jókedvre derítettek a jókedvű csörömpöléseik.

Idővel aztán azon kaptam magam, hogy a kevésbé jókedvű, vagyis az érzelmes-szerelmes számaik is megérintik ifjú lelkemet. Hú, hát ez ciki, gondoltam, és igyekeztem elhessegetni magamtól az érzést. Én rocker vagyok, ha pedig azon kapom magam, hogy élvezem a lágyabb dallamokat, akkor beteszem kazettán a Zeppelintől a Tea for One-t, vagy a Uriah Heeptől a July Morningot, de az hogy néz már ki, hogy elaléljak a Néked csak egy idegentől? Gemini koncerten sohasem jártam, azt viszont tudtam, hogy elsősorban a csajok voltak oda a zenekarért, és imádták a sármos, a lírai nótákat fájdalommal teli átéléssel tolmácsoló énekesüket, Papp Imre Mityót.

Az ádáz Black Sabbath- és Depp Purple-rajongó barátaimnak sohasem meséltem a geminis vonzódásomról, közben azért motoszkált bennem egy kérdés. Mi van, ha ők is rejtegetnek valami hasonlót? Van az a régi vicc: ‒ Apu, egy bohóc sohasem sír? – Dehogynem kisfiam. Így piheni ki magát. Szóval, elképzelhető talán, hogy az Iron Man és a Highway Star között a barátaimnak is szükségük lehet egy kis kikapcsolódásra. Biztos azért nem beszélnek róla, mert olyan hülyék, hogy szégyellik.

A nyolcvanas évek elején Mityó a Rózsadombon lakott, ahogy én is, és gyakori vendégnek számított a Pusztaszeri úti Mokka presszóban, ahol többször összefutottunk. Köszöntünk egymásnak, talán egyszer-kétszer váltottunk pár szót. Előfordult, hogy késő este gyalog tartottam hazafelé, és Mityó szembejött velem a Mokka felől. Az elfogyasztott alkohol hatásának köszönhetően nehezen közlekedett, inkább csak botorkált, és biztonságot jelentő kapaszkodási pontokat keresve kezével a járda menti kerítéseket tapogatta.

2001-ben_a_gemini_egyuttes_a_budapest_kongresszusi_kozpontban_ujra_osszeallt_egy_jotekonysagi_koncert_erejeig_1.jpgPapp Mityó a Gemini 2001-ben, a Budapesti Kongresszusi Központban rendezett koncertjén. Fotó: Rózsavölgyi Gyöngyi

Akkoriban ezt jópofa dolognak tartottam, hehe, a sztárcsapat sztárénekese keményen piázik, aztán később, érettebb fejjel már cseppet sem derültem ezen. 1982-ben történt, egy szombat este egy barátommal beültük dumálni a Mokkába. Mityó a pultnál állt, és rajongójával, a Hajni nevű pincérlánnyal beszélgetett, aztán megérkezett Hajni két barátnője, akik fülig érő szájjal lesték Mityó minden szavát. Éjfél felé kiürült a presszó, a barátom is lelépett, Hajni lejjebb vette a fényeket, már csak a lányok, Mityó és én maradtunk. Egyszer csak a csajok, szinte kiabálva, kérlelni kezdték Mityót: na, csak egy kicsit! Na! Annyira szeretnénk! Kíváncsi lettem. Vajon miről lehet szó, mit akarhatnak ezek a nők? Illuminált állapotban mutasson be fejenállást? Vagy rendeljen nekik francia konyakot? Kocsmában ilyen kérések gyakran előfordulnak.

Mityó egy darabig kérette még magát, majd kiitta a poharát, és elballagott a helyiség távoli, sötét sarka felé. Követtem a szememmel. A sarokban egy mini szerelés ‒ kisméretű szintetizátor, erősítő, két hangfalacska és egy mikrofon ‒ volt lepakolva. Mityó összerakta a cuccot, pörgetett egy-két futamot a billentyűkön, beállította mikrofont, és játszani kezdett. A cigarettafüst álomszerű felhőként lebegett fölöttünk, egyik szerelmes líra követte a másikat, vágyakozás, elhagyás, elmúlás, egy ilyen éjszakai presszó nem rockernek való vidék, de hát már mit tehettem? Csak mosolyogtam magam elé.

2001-ben_a_gemini_egyuttes_a_budapest_kongresszusi_kozpontban_ujra_osszeallt_egy_jotekonysagi_koncert_erejeig.jpgA Gemini a Budapesti Kongresszusi Központ színpadán, 2001-ben. Fotó: Rózsavölgyi Gyöngyi

Hajni pezsgőspoharakat vett elő, az én asztalomra is letett egyet, felpukkantott egy Törleyt, a barátnői gyönyörűségükben már az ájulás határán tántorogtak. Mityó félrészegen is tökéletesen játszott, és olyan szenvedéllyel énekelt, mintha nem egy félhomályos kocsmai hakniban nyomná négy embernek, hanem legalább is a Kisstadion színpadán, tízezer néző előtt. A harmadik számot már együtt énekeltük vele…

„Egy nap tudom, te se leszel már, egyszer hiába várok rád…”

A közönség nem akarta leengedni a színpadról, akarom mondani, nem hagyta felállni a presszószékről, úgyhogy Mityó kis ráadást is adott. Terveztem, hogy egyszer majd félrevonom, megköszönöm neki a koncertet, és elmesélem a rocker titkos kötődését az ő zenéjéhez, de erre nem került sor. Nem tudom már, mikor, Mityó eltűnt a Mokkából, feltehetően elköltözött a környékről.

Negyven év telt el azóta. Ha bármikor meghallok a rádióban egy szerelmes Gemini-dalt, villám időutazásban van részem. Ott ülök 22 évesen a presszóban, kicsit bizsereg a hátam, és szélesen elmosolyodom, pont úgy, ahogy azon a szombat éjszakán.

Köszi, Mityó!


Szerző:
Kabai József

Nyitókép: Fortepan / Rubinstein Sándor

A blog az NKA Hangfoglaló Program támogatásával készült.

Vissza a címlapra
Volt egyszer egy beatkorszak
Jó lenne megírni egyszer a magyar könnyűzene titkos történetét. Jó lenne ismerni minden akkordmenet, dobszóló, orgonafutam, no meg minden egyes dalszöveg háttérsztoriját. Mindez aligha lehetséges persze. Mi most néhány mozaikdarabot mégis megmutatunk!
Legjobban pörgő posztok
Januári erősítésként felmerült Ramos és Zirkzee neve
venember83 • 1 nap
Yıldız: „A gólöröm Alexnek szólt, boldog születésnapot kívánok”
venember83 • 4 nap
A Torino elleni mérkőzés
Apuleius • 6 nap
Petit: „Pogbát fűti majd a bizonyítási vágy”
venember83 • 8 nap
„Nem a nosztalgia szó a legjobb arra, hogy felmegyünk a színpadra és letépjük a fejét mindenkinek” – Leukémia-interjú
soostamas • 5 nap
Cikkek a címlapról
VÖRÖS SIVATAG
Michelangelo Antonioni első színes filmje, a Vörös sivatag (1964) elsősorban a színekkel való kísérletezés miatt keltett a maga idejében különösen nagy érdeklődést. A mű színdramaturgiája azonban éppúgy megosztotta a kritikusokat és a közönséget, mint a film egésze. Antonioni – korábbi alkotásaitól…
Munnar és környéke
Munnart nem lehet megunni, már harmadszorra járok itt, és mindig lenyűgöz a szépsége. Buja növényzete a zöld összes árnyalatában pompázik, a szűk kis utak, melyeket két oldalon sárga, lila és piros virágokba borult cserjék díszítenek, banán, kakaó, papaya, kókuszpálmafák és kardamom ültetvények…
>