A lustaság fél egészség, meg az innováció hajtómotorja. Szokták mondani volt, ámde ez távolról sem igaz. A legtöbb esetben saját magunk ellenségei vagyunk lustaságunkkal. A japán kultúra a szigorú szabályairól ismert, melyek közé tartozik a szorgalom és precizitás tisztelete. Ehhez több olyan szabályuk kis van, mely segít a lustaság legyőzésében. Íme 7 ilyen szabály.
1. Ikigai
Azt jelenti, hogy az életnek van célja, az ok, amiért minden reggel felébredsz.
Az IKIGAI 4 szabálya:
1) Csináld azt, amit szeretsz,
2) Csináld azt, amiben jó vagy,
3) Csináld azt, amire a világnak szüksége van,
4) Csináld azt, amiért fizetnek neked.
2. Kaizen
Ez azt jelenti, hogy öszpontosíts minden nap az apró lépésekre fejlődésedben. Minden nap csak 1%-al próbálj jobbá válni, az eredmény hamar eljön.
3. Shoshin
Ez egy fogalom a zen buddhizmusból, ami azt jelenti, hogy a dolgokat kezdő gondolkodásával közelítsük meg. "Ha az elméd üres ... mindenre nyitott. A kezdő elméjében sok lehetőség van, a szakértő elméjében viszont kevés." - Shunryu Suzuki (a Zen elme c. könyv szerzője).
4. Hara Hachi Bu
Ez azt jelenti, hogy hagyd abba az evést, ha már 80%-ban jóllaktál. Ha túl sokat eszel, nagyobb valószínűséggel érzed magad lustának.
5. Shinrin-yoku
A shinin japánul "erdőt" jelent, a yoku pedig "fürdőt". Itt alapvetően azt jelenti, hogy több időt kell a természetben töltened, megismerni a környezetedet, megérezni a természethez tartozást.
6. Wabi-sabi
A tökéletesség helyett a tökéletlenségben kell megtalálnod a szépséget.
7. Ganbaru
Ez azt jelenti, hogy az embernek türelmesnek kell lennie és mindig a lehető legjobbra törekednie.