Logo Pic
fosterur 2022. október 24.

Itt az összes budapesti Kolodko miniszobor egy helyen

kolodko-miniszobor-mrfoster-blog.jpg

Ma már Budapest nevezetességei közé tartoznak a Kolodko-miniszobrok. A művész néhány év alatt annyi aprócska gerillaszobrot helyezett el a város különböző közterein, hogy nem győzöm számolni.

Miközben ezt a blogbejegyzést írtam, addig is egy újabb Kolodko-miniszoborral gazdagodott Budapest, ezért félbe kellett szakítanom az írást, hogy kisétálhassak fotót készíteni az 1956-os eseményekhez kapcsolódó műről.

A street art

Kolodko Mihály szobrászművész alkotásai a street art kategóriába sorolhatók. Ez egy jellegzetesen nagyváros műfaj számtalan kifejezési, megjelenési formával a falirajzoktól a stickerekig, és plakátokig. Bár a munkák nagyobb része falfestmény (mint például a Filatorigátnál látható alkotások) nem csupán ezek tekinthetők street art műveknek, hanem mindenféle méretű gerillaszobrok, járdákra festett idézetek vagy jelmondatok, kis zászlócskák, vagy éppen a fák törzsére horgolt installációk is.

A street art munkák gyakran csak a pillanatnak szólnak, mint ahogyan egy falfirkát bármikor lefest valaki, hogy új ábrát rajzoljon fel a helyére, ám akadnak hosszú ideig, akár évekig látható művek. 

Kicsoda Kolodko Mihály?

1978-ban született a kárpátaljai Ungváron. 1996-ban végezte el az Ungvári Művészeti Iskolát, majd 2002-ben szerzett diplomát a Lembergi Művészeti Akadémia szobrászat szakán.

Tanulmányai során csoportos, illetve plein air projektekben dolgozott Ukrajnában és külföldön is. A plein air lényege a természetes fény, a természetes megvilágítás, a szabad téri munka.

A műfaji- és a monumentális szobrászat mellett kezdett el miniatűr figurákat megjeleníteni köztereken, először szülővárosában, Ungváron. A kárpátaljai városban látható többek közt Liszt Ferenc, Csontváry-Kosztka Tivadar, Andy Warhol, és Nagy Péter cár szobrocskája, egy miniatűr Eiffel-torony és egy dundi Szabadság-szobor is.

Miért készülnek miniszobrok?

A picike szobrok készítése részben a szobortervezés egyik fázisára vezethető vissza, mivel a művész először kis méretben készíti el az alkotásait. Másrészt anyagi okai is vannak a miniszobroknak, így ugyanis nem kerülnek annyiba.

A gerillaszobrok többségét Kolodko Mihály saját költségén készíti el és helyezi ki, egy részük pedig megrendelésre készült. 

A miniszobrok befogadásához idő kellett Ungváron és Budapesten is, ám most már ez a két város elképzelhetetlen lenne nélkülük.

Persze máshol is belebotolhatunk Kolodko Mihály munkáiba, Magyarországon többek közt Vácott, Veszprémben, külföldön pedig például Stockholmban, Velencében és Pulában.

Hogyan kezdődött a budapesti Kolodko-miniszobrok története?

Azok, akik a Bem rakparton szoktak sétálni, egyszer csak felfedeztek a mellvéden egy ismerős, bronzból készült kis figurát. A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből ismert Főkukac volt az. Eleinte senki sem tudta, hogyan került oda, és azt sem, kinek köszönhetjük

Később, ugyancsak a kő mellvéden, megjelent egy apró tank szobrocska, amelyik az orrát, pontosabban a csövét lógatta, „Ruszkik, haza” felirattal az oldalán. Azután a Szabadság-téren bukkant fel Breki, a Muppet Show főszereplője, lelke, műsorvezetője.

 minifokukac1.JPG

kolodko-breki-szabadsag-ter.JPG

minitank1.JPG

Ekkor kezdtek el először megjelenni a cikkek Kolodko Mihályról és arról, hogy Ungvárt követően Budapesten is elkezdett gerillamódszerrel, váratlanul szobrokat kihelyezni.

A Főkukac története a szobrász gyerekkorába vezet vissza: az egyik kedvence ugyanis az 1980-as években hihetetlenül népszerű A nagy ho-ho-horgász című rajzfilm volt. A mesét Csukás István írta, a figurákat Sajdik Ferenc rajzolta. Amikor Kolodko Mihály Magyarországra költözött a családjával, szerette volna, ha a gyerekeit emlékezteti valami Ungvárra, életük addigi helyszínére, ezért készítette el még egy példányban a Főkukacot, a helyét pedig a gyermekeivel együtt választotta ki.

2018-ban Liszt Ferenc kapott miniatűr szobrot – hol máshol, mint Ferihegyen, vagyis a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren –, a Széll Kálmán téren megjelent Mekk Elek (szokás szerint kontár munkával, hiszen elszúrta az kezében látható utcanévtáblán a feliratot), majd egy földön fekvő, körberajzolt, pisztolyt szorongató kis mókus a Nagykörútnál, Columbo, a tévés nyomozó szobra mögött.

Kolodko Mihály miniszobrai is alakítják Budapest arculatát

Eddig több mint 30 Kolodko-miniszobor készült és került ki a közterekre Budapesten. Közülük néhányat azóta elloptak, de akadt olyan is, amit megrongáltak. 2020-ban például a Magyar Televízió egykor, Szabadság téri székházán bukkant fel egy Süsü, a sárkány jelmezes aprócska Bodrogi Gyula-szobor, ám ha jól emlékszem, tavaly már csak hűlt helyét találtam. Eltűnt a városligeti mini piszoár (amely Marcel Duchamp műalkotásként kiállított piszoárjára reflektált) és Lisa Simpson is a Jászai Mari térről.

Érdekes ívet írt le az egyik Szabadság téri alkotás is. 2019 őszén helyezett el a szovjet emlékmű és a Ronald Reagan-szobor közelében Kolodko Mihály egy szobrocskát: usánkát díszpárnán. A terv az volt, hogy nem sokkal később egy amerikai baseball-sisak is megjelenik majd. Ám egy politikus félreértette a koncepciót és a Kolodko-alkotások lényegét, az iróniát is, ezért fejszével leverte a szobrocskát, majd a Dunába hajította. Néhány héttel később egy újabb szobor jelent meg: apró fejsze díszpárnán…

A Kolodko-szobrok szinte mindegyike egy kis rejtvényfejtést vagy értelmezést igényel. Például öngyilkos mókus szobrocska címe 'Ars longa vita brevis'. A művészet örök, de az élet rövid, vagyis az alkotás megmarad, de a művészt a halála után elfelejtik. A szobrász ezzel a mókussal Maurizio Cattelan olasz művész 1996-os Bidibidobidiboo című installációjára utalt. 

A budapesti Kolodko-miniszobrok listája

 

A budai oldalon a következők láthatók:

Lecsó - az Erzsébet híd alatt

lecso-kolodko.png

Aranka néni és Béla bácsi - a Pasaréti térnél

kolodko-arankaneni-belabacsi-pasareti-ter.png

Kockás fülű nyúl - a Budavári Siklónál

kolodko-miniszobor-mysecretbudapest-minisculpture.JPG

Mekk Elek - a Széll Kálmán téren

minimekkelek1.JPG

Egyszer volt Budán kutyavásár - a Batthyány utcában. Ha elsőre nem látszik a galéria, kattintson a képre!

 

A Mátyás-érme a járdán, a kutyaszobrok közelében:

matyas-erme-kolodko.jpg

In vino veritas - a római katonai amfiteátrumnál

in-vino-veritas-kolodko.jpg

Az oroszok már a spájzban vannak - a Várkert Bazár előtt

oroszok-mar-spajzban-vannak-kolodko.JPG

Főkukac - a Bem rakparton

Rubik-kocka - a Bem rakparton

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Budapesti törtenetek (@mr.foster_budapest) által megosztott bejegyzés

Tank - a Bem raklaprton

Kisvakond autója - a Margit híd alatt

 trabant-kolodko-2.JPG

 

A pesti oldalon a következő szobrocskák kerültek ki

Orosz hadihajó - a Moszkva sétányon

orosz-hadihajo-kolodko-2.JPG

Liza Simpson (eltűnt) - a Jászai mari téren

kolodko-lisa-simpson.png

Öngyilkos mókus - a Falk Miksa utcánál

Skála kópé - a Nyugati téren

skala-kope-kolodko.jpg

Breki - a Szabadság téren

Fejsze az usánka helyén - a Szabadság téren

fejsze-kolodko.JPG

Süsü (eltűnt) - a Szabadság téren

Mr. Bean macija - a Harmincad utcában

kolodko-mr-bean-maci-brit-nagykovetseg.JPG

Holdjáró - a Hold utcában

kolodko-holdjaro-hold-utca.JPG

Szenes Hanna - a róla elnevezett parkban

kolodko-szenes-hanna.png

Noé bárkája - a Bethlen téren

noe-barkaja-kolodko.JPG

Búvár a New York Kávéház kulcsával - a New York palota mögött

kolodko-new-york-cafe-kulcs.JPG

Jeff Koons Libidójának parafrázisa - a Dunakorzón

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Budapesti törtenetek (@mr.foster_budapest) által megosztott bejegyzés

Seress Rezső - az Akácfa utcában

kolodko-mihaly-szobor-budapest-seress-rezso-kispipa.JPG

A 14 karátos autó - a Rejtő Jenő utcánál

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Budapesti törtenetek (@mr.foster_budapest) által megosztott bejegyzés

 

Houdini - a Király utcában 

Herzl Tivadar - a Dohány utcánál

kolodko-mrfosterbudapest-mrfosterblog-herzl-1.JPG

Ferenc József -a Szabadság hídon (egykori Ferenc József hídon)

183373045_303557181341077_852709161451688849_n.jpg

Fotó: Kolodko Art

Szurikáta - a Klinikáknál, a Bókay János utcában

Hommage a Duchamp - a Városligetben (eltűnt)

kolodko-duchamp-piszoar.png

Sztálin csizmája, avagy 'Among Us"- a Dózsa György úton

kolodko-leragott-csont-sztalin-csizmai.JPG

Dreher mini emlékmű - Kőbányán (A gyárudvaron Dreher Antal miniszobra is látható)

107519169_1981091152024289_10149258453407474_n.jpg

Fotó: Kolodko Art

Liszt Ferenc - Ferihegyen, a repülőtéren.

 

 

Önnek melyik a kedvenc Kolodko-szobra?

Vissza a címlapra
Mr. Foster kalandozásai Budapesten
Az 1900-as évek Londonjából csöppentem Budapestre, és még mindig itt vagyok. Egy szempillantás alatt eltelt egy évszázad. Mit tagadjam? Magával ragadott a város miliője. Olyan ez, mint az örök szerelem. Száz év alatt sok minden változott, de egyet megsúghatok: a rejtettérdekes helyekre, az izgalmas történetekre és a finom falatokra ugyanúgy vágyik mindenki ma is, mint száz évvel ezelőtt.
Legjobban pörgő posztok
Napi érdekes - 550
JTom • 8 nap
Kreator | Anthrax | Testament @ Barba Negra, 2024. december 10.
Árposz • 9 nap
Nagy száraz rosé pezsgő teszt
Linda Morvai • 1 hónap
A Monza elleni mérkőzés
venember83 • 1 nap
A Cagliari elleni mérkőzés
Apuleius • 6 nap
Cikkek a címlapról
Az Algerie – A legjobb "szerződéses cirkáló" 04.
Az Algerie-t 1932 május 21-én, délután háromnegyed négykor bocsátották vízre, a haditengerészet vezérkari főnöke, Georges Durand-Viel ellentengernagy jelenlétében. Egy ilyen horderejű eseményt általában nagyobb felhajtással szoktak megtartani, az adott időben azonban éppen nemzeti gyász volt…
Így kerüld el, hogy egy idegroncs legyél az ünnepek alatt
Az ünnepek jó esetben a szeretet és az öröm időszakát jelentik, ugyanakkor nem kevés stressz forrásai is lehetnek. A készülődés, a szervezés és a tökéletes ünnepi hangulat megteremtése gyakran nagyobb nyomást helyez ránk, mint amennyit elbírunk. Íme néhány praktikus tanács, hogyan kerülhetjük el a…
>