Logo Pic
bottleopener 2022. december 03.

Kalandozás Párkányban avagy a tót sörkép

Általános kór...körkép

Szerkesztőségünk tett az utóbbi időszakban pár látogatást Párkányban, ahol egyebek mellett sörügyileg is történt egy mustra. Igen tanulságos volt az egész, de maradunk a blog profiljánál, a sörnél. E tekintetben bizony rosszabb helyzetben vannak a tót atyafiak, mint mi. Drágábbak is a sörök, és jóval kisebb a választási lehetőség.
Mindez történik annak ellenére, hogy közelebb vannak minden tekintetben a csehekhez. Így azt hihetné az ember, hogy ezért náluk 5-10%-kal drágábban, de be lehet szerezni sok jó cseh sört. Hát jelentem, egy nagy túrót. A Lidl-t megértjük, a Billát még talán, de a Coop-ot nem. Igaz, a Tescoban nem voltunk, de a weboldalukon látni a kínálatukat és nem nagy. Tescoba azért nem jutottam el, mert minden akciójukat a helyi Tesco Clubcard-dal lehet csak érvényesíteni. A Lidl esetén is megfigyelhető egy ráállás arra, hogy csak a hűséges vásárlóiknak nyújtsanak kedvezményeket. A Lidl Plus app-ja viszont egy gombonyomással átállítható szlovákra, ami már kompatilibilis odakint. Egyébként meg ebből az akciólesésből már kikövetkeztethető, hogy bizony teljes áron olyan piszok drága szinte minden, hogy nem éri meg semmit sem hozni tőlük. Poén lelőve. Még a Kofola is majd' a Coca Cola árában van, 1,2 eurót kérnek el érte. Hiába, a nosztalgia legtöbbször csak egy piactorzító tényező.
Általánosságban a Lidl áruválasztékától le voltam nyűgözve. Hozzánk képest Szlovákia Nyugatnak számít e tekintetben, ugyanis ott majdnem minden ínyencség kapható, ami mondjuk az osztrákoknál és amik sajnos hozzánk már nem jutnak el. Ami erősíti ezt az egyébként is erős és hirtelenjében tett állításomat, az a hulladékcsomagolás-feldolgozó rendszer. Náluk nagyon jól működik a betétdíj, egy sörösdoboz 15 centet ér, nincsenek is eldobálva az utcán. Mindenki szépen viszi vissza a visszaváltóba, mint a kisangyal. Auchan nincs, de Billa van, aminek a sörkínálata gyászosabb a Lidl-énél is. A legszélesebb paletta a Coop-ban volt, ahol a pult ötödét a Zlaty foglalta el, egy másik ötödöt meg a Pilsner Urquell.
A sörárak tekintetében van azért szórás. Függ a márkán belül a sör típusától (a Soproni porter ugyanannyiba került, mint a Duhaj hoplager-e, de ott nem így van), függ attól, hogy melyik üzletben akarjuk megvenni, de bizony a pontos árak belövését leginkább az nehezíti meg, hogy náluk még létezik az igazi leakciózás. Ez a jelenség nálunk már pár éve eltűnt. Nem 10-15%-kal "áraznak le" dolgokat, hanem nem ritka a 40-50% sem. Ezért van az, hogy viszonylag gyakran találkozhatunk náluk a méregdrágasággal együttélő igen baráti árakkal. Én az objektivitás érdekében a normál árat veszem alapul az alábbi elemzés során.

A csehek

Kezdjük azzal, ami a legjobban mellbevágott: a Pilsner Urquell teljes áron bizony 1,4 euró, ami 550 Ft-nál is több, de betétdíjjal már inkább 650. Ez no komment.

urquell.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Československo ide, Československo oda, ezen kívül még egy-két cseh márkát láttam, amiket a morvák nemzetközileg nyomnak még külföldebb külföldre is, szóval a féltesóknak nincs semmi bennfentes csemege a pult alól. A Radegastból van két fajta, 1 euró körüli áron, azaz 400 Ft. Az egyik a Ryze Hořká, ami kb. egy Svijanský Rytíř szint, a másik a Ratar, ami nem elég, hogy alkoholban vézna, van egy igen kellemetlen kesernyés íze is, szóval valószínűleg nem szeretem a Polaris komlót.
Kozelből van az importált, nem licenszelt, 10-es és 11-es plato-val is. 80 centért vihető, ami szintén jócskán 300 Ft fölött van.

kozel_10.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kozel_11_1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A nálunk mutatóba sem megjelenő Gambrinus minden elérhető anyagtartalommal (10,11 12) kapható 0,8-1 euró közötti áron. Ez is 350 Ft fölötti szinten van. Na most amikor 2016-ban kint voltam Prágában, akkor 16 korona volt, ami 200 Ft-nak felelt meg akkoriban.

gambrinus.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ugyancsak ilyesmi áron találjuk a Krusovice-t is, ami azért a zsenge alkoholfokával nem tűnik jó deal-nek.

krusovice_10.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

krusovice_12.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Van mindkét megszokott fajtájú (világos és barna) Budweiser is, a korábban említett árazási jelenség legeklatánsabb példája. A Lidl-ben ottjártamkor épp 50%-kal akciózták, így került annyiba, mint nálunk még tavasszal. Hoppá. Ez teljes áron 1,39-et jelent, ami vicc.
Staropramen is akad, de közel sem akkora mennyiségben és hype-al, mint itthon. Mondjuk abból megérte volna hozni, hogy összevessük az itthoni licenszelttel.
Van még nagytételben a Birell, de az ugye mentesben (tetézve gyümölccsel) nyomul.

A német és zsidó bevándorlók által alapított szlovák sörfőzdék termékei

Helyi sörből van a sokakban még mindig nosztalgiát keltő Zlatý Bažant és ma már bizony a classic-on kívül van még 10-es, 11-es, 12-es, IPA, sötét és rengeteg mentes pancs változatban is. Oda a hagyománynak.

zlatyik.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bár a románoknál is divatban van a retrozás: ahogy náluk van Ursus Retro Carpatin, úgy a Zlatý Bažant-ból is van a '73-as.

zlaty_73.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hát, a fétis is egyfajta ízlés, amiben nem vitatkozunk, mazochistának lenni meg mindenkinek joga van. Még az egyetlen nyitva (mondtam már, hogy Szlovákia gazdasága összeomlott?) lévő vendéglátóegységben is tankból azt mérik.

zb_73_tank.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Árban 0,8-tól indul a boltokban, de a sötét lager 1,2-be,

zlaty_barna.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

az IPA már 1,4-be fáj. Ez betétdíjjal már 650 Ft-ra rúg...

zlaty_ipa.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Van még nagyobb raklapokkal az Urpiner, a Steiger, a Kelt és a Saris, amik sorrendbe téve még kevésbé dicső cuccokat csinálnak, de az áruk is egy nagyságrenddel alacsonyabb. Árban valahol a legolcsóbb, fél euróba kerülő Zähringer és a 80 centes lélekhatár között vannak, egyelőre az előbbihez közelebb. A magyar piacon ugye van három, idegen tulajdonban lévő nagyüzemi gyár, plusz a pécsiek. Ezek azért kihoznak időről időre a gyümölcsös bólékon kívül búzákat, APA-kat, portereket, red ale-eket, ginger ale-eket, bivalyokat, de a szlovák főzdék legnagyobb durranása egy IPA és két dark lager.

A legolcsóbb

A legolcsóbb sör jellegű élelmiszeripari készítmény a már említett Zähringer Premium (4,8%) volt, ami teljes áron fél eurót kóstál és még azt is szokták akciózni. A javult, ámde 280 Ft-ba kerülő Kőbányainál egy fokkal jobb. Amúgy a Frankenthaler főzi, ami nálunk is ismerősnek kell lennie, hiszen például a Lidl Oktoberfest söreit is ők csinálják.

Oké, de mi van még?

Az ínyencebbek fel se tegyék a térképükre vagy vegyék le onnan Szlovákiát. Semmi kisüzemi sincs a boltokban, csak a nagyok tesznek valamit kis üvegekbe. Ennél még a románok is bőszebben próbálkoznak. Jobb helyeken van a Pardubický Porter és a Zlatý Bažant Medový Porter. Utóbbi Untappd pontszáma csak picivel marad el az előbbitől, habár árban valamivel nagyobb a különbség. A Zlatý porter literje 3,8 euró, a Pardubický 6.

pardubiczky_porter.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zlaty_porter.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volt pár fajta Kaltenecker is, de azok szóra sem érdemesek. Azt hiszem, még a Primator-ból láttam egy-két fajtát, de nálunk az Interben többféle van még azokból is. Kb. itt ki is fújt.

Összefoglalva

Szóval ha nagyon kisarkítjuk, akkor márkák száma szerint egy híján az összes cseh kapható nálunk is, persze némelyik csak licenszelt hazai imitáció, illetve egy márkából csak egyfajta plato-val, amit a nemzetközi színtéren a csehek hajlamosak az apróbetűs részbe tenni. Ennyiben, a plato kihangúlyozásában vehető észre hasonlóság a cseh és a szlovák sörpiac között, sokkal többet nem vettem észre Csehszlovákia maradványaiból. Németből csak Erdingert láttam irgalmatlan 1,5 euróért (620 Ft).

erdinger_2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belgából aztán még siralmasabb a felhozatal. Csak Leffe volt. Hazai tekintetében pedig van a Zlatý Bažant, amely próbálkozik több lábra állni és nyitni a világos lagerek mellett, de az IPA-juk nem nyűgözött le. Ár-értékben pedig vicc. A Nyugat itt is megvalósult. Tényleg, hisz ezek németországi árak, csak ott ugye ennyiért legalább 2 tucatnyi kiváló sört is lehet találni. Tehát zanzásítva, nem hogy érdekesebb sörük sincs, a jó világos ivósörök is horror áron vannak. Ha éppen nem fogunk ki egy akciót, akkor 80 centtől vehetünk egy sört, ami szomszédok közt is 330 Ft éppen. A nyugati árak mellett/ellenére a Coop egy, az átkosból megörökölt betonépületben tesped már évtizedek óta. A torzón látszik, hogy náluk keményebb volt a kommunizmus, mint nálunk. És ami velük él továbbra is, hogy hiába volt pénzed, nem tudtál mit venni rajta.

Ráadás: Más alkoholok
Ha már kint voltam, akkor vettem egy 24 darabos Tatratea szettet is.

tatra.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hiába, akkor is az értékelés, az összehasonlítás, a kritika jár a fejemben, amikor nem sört iszok. Ha van véleményekre igény, akkor kommentben várom.

tatra_szett_kibontva.jpg

Vissza a címlapra
sörfigyelő
Sörkínálat a boltokban
Nemzeti Konzultáció
Népszavazás
Fesztiválok
Akciók
Promóciók
Újdonságok
Ajánlók
Beszámolók
Már a facebook-on is!
Legjobban pörgő posztok
Napi érdekes - 570
JTom • 1 nap
Napi érdekes - 569
JTom • 10 nap
A Lazio elleni mérkőzés
Apuleius • 2 nap
Cambiaso legalább egy hétre kiesett, Gatti visszatérhet
venember83 • 6 nap
A Juventus új edzőt és sportigazgatót kereshet
Apuleius • 4 nap
Cikkek a címlapról
Ide vidd a kutyát strandolni!
    Állandó problémaköre a kutyásoknak, hová lehet menni pancsolni a kedvenccel. Mert igen, a nyár és a fürdés nekik is jár, sőt. Most hoztam egy menő listát nektek, kutyafuttában közlöm is, hogy rá tudjatok keresni igény esetén. A kutyabarát szolgáltatók közül természetesen nem maradhatnak ki a…
5+1 hasznos tipp a méhek napjára
A legelőtől az itatón át a tudatos mézvásárlásig.  1994 óta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére április 30-án tartjuk a méhek napját! Mivel hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, a program nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és…
>