Logo Pic
Fincedi 2023. július 07.

Szenzoros diéta

Mi is az a szenzoros diéta? Eszik vagy isszák?

Amikor először találkoztam a szenzoros diéta kifejezéssel a fiammal épp megkezdett DSZIT terápián (Dinamikus szenzoros integrációs terápia), egyáltalán nem értettem, mit takarhat a kifejezés.

Sokszor hallottam arról, ha megvonják a tejtermékeket (tejfehérjét) és/vagy a glutént az autizmussal élők étrendjéből, az jelentős állapot javulást eredményezhet náluk. 

Most már tudom, másról van szó, hiszen azóta rengeteg információval gazdagodtam a szenzoros diéta fogalmával kapcsolatban:

Az említett "diéta" nem étrendi szabályozás (bár tartalmazhat élelmiszerrel kapcsolatos ajánlásokat). Leegyszerűsítve úgy kell elképzelni, mint egy egyénre szabott ajánlást arra, hogyan lehet megelőzni az ingertolulásból fakadó kiborulásokat a nap során, tervezetten alkalmazott tevékenységek sorával. Nem kell nagyon bonyolult dolgokra gondolni. Egy fárasztó nap után a legtöbbünknek jól esik, ha veszünk egy langyos fürdőt, elmegyünk futni, esetleg leülünk és csak bambulunk ki a fejünkből. Tudjuk, mi tesz jót nekünk, mitől nyugszunk meg, hogyan tudjuk legkönnyebben és leghatékonyabban letenni a napi gondokat. A szenzoros gyerekek ezt nem érzik, csak egyre erősödik a frusztráció bennük, ha nem segítünk a feszültségeket kivezetni időben.

A szenzoros diéta tartalma függ attól, mely érzékelési területek érintettek a gyermeknél (erről bővebben ITT írok egy másik bejegyzésemben).

Érzékeny az auditív ingerekre? Akkor a túl erős zaj, hangos zene felpörgetheti, azonban a lágy zene vagy egyéb csendes tevékenység segíthet az elnyugvásban.
Taktilis (tapintásos) érzékeléssel kapcsolatos nehézségekkel küzd? Masszírozás, simogatás vagy birkózás is kerülhet a szenzoros diéta pontjai közé, a gyermek igényeitől függően.
Rágja a játékait, pólóját, harapja társait? Ez esetben több orális ingerre lehet szüksége (rágóka, roppanós ételek, száj körüli masszázs). Az ingerlés kiválasztása függ a gyermek fizikai állapotától és a napszaktól is. 

A tartalmat napirendbe építve érdemes összeállítani (a fix, ismétlődő napirend amúgy is fontos, főleg a szenzorosság szempontjából érintett családokban), így akár észrevétlenül beépülhet a család életébe, nagyban támogatva az ingerek kielégítését, akár megelőzve ezzel akár egy nem kívánt, szélsőséges indulati reakció (meltdown) kitörését. Erről ITT olvashattok bővebben.

Mutatok egy példát, ami nekünk sokat segített (az alapot akkori terapeutánktól kaptuk, ezt dolgoztam át, hogy még jobban illeszkedjen a fiam igényeihez):

Reggel:

  • masszázzsal, erőteljes hátsimogatással kelteni
  • lágy zene hallgatása (nálunk ez elmaradt)
  • reggelire valami ropogós étel (mi úgy hívjuk az ilyeneket, hogy szenzoros ennivaló, ő pedig tudja, hogy érdemes ennie, mert segít)

Oviban:

  • ropogós tízórai (a délelőtti gyümölcs pont alkalmas erre)
  • nehezebb dolgok (pl. székek) cipelése
  • „rágóka” a nyakában (ez nálunk azért merült fel, mert tocsakosra és lyukasra rágta egy időben az összes pólóját)
  • sok szenzoros, taktilis, matatós játék
  • nyugisarok (sajnos ez nincs az oviban, de ha szeretne, félre tud vonulni, egyedül játszani).

Ovi után:

  • játszótér
  • bevásárlásnál kocsi tologatás
  • zenehallgatás
  • rágózás (ez nagyon sokat segít a fiamnak)
  • „nyugi olaj” (nyugtató hatású illóolaj párologtatása, de nálunk bevált a délután elfogyasztott citromfű vagy kamilla tea is)
  • táncoljon, de úgy, hogy a talpa egy helyben maradjon, mintha le lenne ragasztva
  • ugráljon, de úgy, hogy közben kvázi nem engeded, hogy ugráljon, mert húzod vissza a csípőjét fogva.
    Ez pl. kanapén jó..:)
  • Ayres-terápiás függőhinta (egy későbbi bejegyzésemben bővebben írok majd a hinta jótékony hatásairól).

Vacsoránál:

  • gyertya gyújtás
  • segítsen teríteni
  • szívószállal inni

Lefekvéskor:

  • habfürdő, magnéziumos fürdősó
  • meseolvasás közben ringatózás

    Hangsúlyozom, hogy a fenti diéta az én kisfiam igényeihez igazodik, minden gyermek más, a szenzoros diéta összeállítása minden esetben alapos átgondolást kíván. Szerencsés esetben szakember bevonására is sor kerül, azonban gyermekünk megfigyelésével, a tevékenységekre, a beérkező ingerekre adott válaszok elemzésével és nyugtató, feszültségkivezető  tevékenységek alkalmazásával sikeresen támogathatjuk a kiegyensúlyozott állapot fenntartását. 

Források, kapcsolódó cikkek, melyek a gondolatokat segítenek vezetni:

https://szimpatika.hu/cikkek/12055/a-gluten-es-a-tejfeherje-hatasa-az-autizmussal-elokre 
https://www.dszit.hu/
https://www.mokaeszen.hu/szenzoros_dieta
https://mommies.hu/

 

 

Vissza a címlapra
Szenzoros mindennapok
2017-ben, 43 évesen adtam életet 3 gyermekemnek. 8 hónapos koráig mintababa volt. Amikor azonban felállt, kifordult az életünk a sarkából. Hosszú évekig kerestük az okokat, míg kiderült, a fiúnk szenzoros feldolgozási nehézségekkel küzd. Különösen érintett a halás, látás, tapintás útján beáramló ingerek feldolgozása, illetve az ingerdömping befogadásának nehézsége. Az elmúlt 5-6 évben megjártuk a legnagyobb mélységeket és olykor nagy magasságokba is jutottunk egy -egy eredmény vagy sikerélmény miatt. Időközben rengeteget olvastunk hozzá, én pedagógusként képeztem is magam az életfeladatomhoz. Terveim között szerepel egy szenzoros fejlesztő szoba létrehozása, ahol a hasonló családokon tudok segíteni. Hiszem, vallom, hogy egy különleges gyermek fejlesztése mellett/helyett az egész családnak kell segíteni. Ezért hoztam létre ezt a blogot.
Legjobban pörgő posztok
Metallica koncert lesz Budapesten?
KoaX • 21 óra
Az Udinese elleni mérkőzés
Apuleius • 3 nap
Zhu Jiner 352,5 ponttal nyerte a FIDE női nagydíj 2024-2025 sorozatát! - Gratulálok! - FIDE Women’s Grand Prix VI. szakasz 2025-05-06 - 15 - Ausztria
Sakk-mester • 17 nap
Osimhen továbbra is elsődleges célpont
venember83 • 8 nap
Nagy gnocchi teszt
Linda Morvai • 10 nap
Cikkek a címlapról
Ide vidd a kutyát strandolni!
    Állandó problémaköre a kutyásoknak, hová lehet menni pancsolni a kedvenccel. Mert igen, a nyár és a fürdés nekik is jár, sőt. Most hoztam egy menő listát nektek, kutyafuttában közlöm is, hogy rá tudjatok keresni igény esetén. A kutyabarát szolgáltatók közül természetesen nem maradhatnak ki a…
5+1 hasznos tipp a méhek napjára
A legelőtől az itatón át a tudatos mézvásárlásig.  1994 óta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére április 30-án tartjuk a méhek napját! Mivel hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, a program nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és…
>