Az ENSZ közgyűlése éppen tíz évvel ezelőtt, 2013-ban nyilvánította március harmadikát a vadon élő állatok világnapjává. Ekkor ünnepeljük Földünk vadon élő növény- és állatvilágának sokszínűségét, gazdasági, tudományos, etikai és esztétikai értékét. Ebben a cikkben számos érdekességet olvashattok a témával kapcsolatban, a folytatásban viszont amolyan Színes Ötletek módra hívjuk fel a figyelmet a jeles napra, egyben az élő környezetünk védelmének fontosságára - azaz kreatív mókázásra invitálunk titeket! A kézügyeskedés elsődleges hozzávalója a kreatív alapanyagként is kiválóan felhasználható, a legtöbb háztartásban megtalálható tojástartó. Engedjétek szabadon a fantáziátokat, fessetek, rajzoljatok, ragasszatok, és készítsétek el kedvenc vadon élő állataitokat!
Szerencsére többféle tojástartó létezik, nemcsak méret, hanem forma tekintetében is, kombináljátok bátran a lehetőségeket! A leggyakrabban vásárolt 10-es kiszerelés belső, kúpos fele is nagyon jól hasznosítható, de a nagy, tálcás kiszerelésű tojás kupolaszerűen kialakított tartója is. Ha nem szoktatok nagyobb mennyiségű tojást vásárolni, a piacon vagy a zöldségesnél találhattok szabadon elvihető darabokat, amikkel kiegészíthetitek az otthon összegyűjtött készletet.
A tojástartó szépen festhető vízfestékkel, de az akriltól az effektfestékekig bármit bevethettek, ami van a fiókban, beleértve a filctollkészletet is. Kiegészítésképpen pedig használhattok apró filcdarabokat, színes papírt, zsenília drótot, felragasztható szemeket, tollakat, pomponokat, amit csak szeretnétek! Mi a ragasztáshoz a jól bevált ragasztópisztolyt vettük elő, de ha türelmesebbek vagytok, és kivárjátok a száradási időt, hagyományos papírragasztóval is nekiláthattok.
Ebből az alapformából nagyon sokféle állatot létrehozhattok!
A szavannák állatai közül sajnos számos faj szerepel a veszélyeztetett állatok listáján, amik közül csak a legnépszerűbbeket készítettük el. Ha szeretnétek bővíteni a sort, hasonló módszerrel készíthettek csimpánzt, orrszarvút, gepárdot vagy éppen óriáskengurut.
Tudtátok?
A csimpánzok az ember legközelebbi rokonai. A rendszertani nembe tartozó két faj, a közönséges csimpánz, és a bonobó, más néven törpecsimpánz - melyeknek súlya és magassága nevük ellenére nem különbözik jelentősen a közönséges csimpánzokétól, csak karcsúbb alkatuk miatt kisebbnek tűnnek - génállomány terén egyaránt 98,7 százalékos egyezést mutatnak az emberrel, míg a két majomfaj összevetésekor ez az érték 99,6 százalék. Mindkét közeli rokon a veszélyeztetett fajok közé tartozik, bonobók már csak a Kongói Demokratikus Köztársaságban található Kongó-medencében, főként a Salonga Nemzeti Parkban élnek.
A legveszélyeztetettebb tengeri fajok a puhatestűek, a korallok és a tüskésbőrű állatok, de őket igazán nehéz lenne bevonni ebbe a játékba. A kék bálna, a cserepesteknős és számos cápafaj éppúgy megérdemli a figyelmet, ugyanakkor könnyebben formázhatjuk meg őket ebből a viszonylag kötött formájú alapanyagból. A szárazföldön sután mozgó királypingvin a vízben szinte repül, amikor több méter mélyre lemerül halakból álló táplálékáért. Bár klasszikus értelemben véve nem tengeri állat, azért őt is ebben a bekezdésben említjük.
Tudtátok? A röviduszonyú makócápák fennmaradását a túlhalászat fenyegeti, akik bár járulékos zsákmányként kerülnek a halászhajók hálóiba, a piacon mégis könnyen értékesíthetők, hiszen uszonyuk Ázsiában ínyencfalatnak számít.
Végül számos gyerek kedvence, a vörös róka következik, akinek közeli rokona, az abesszin róka - más néven kaber vagy etióp sakál - rendkívül veszélyeztetett faj. A legnagyobb fenyegetettséget számukra az jelenti, hogy a háziállatok bejuthatnak a rókák élőhelyére és veszettséget terjeszthetnek.
A galériában az elkészítés menetéről is találtok néhány fotót.
Ha ti is kedvet kaptatok ehhez a tojástartós mókához, mutassátok meg nekünk is kedvenc állataitokat! A képeket akár a Facebook poszt alatti hozzászólásban, akár a Színes Ötletek Alkotói Csoportjában közzé tehetitek, vagy küldhetitek közvetlenül nekünk a szinesotletek.blog.hu@gmail.com e-mail címre.
Ha tetszett a cikk, kövessetek minket Facebookon és Instagramon is, ahol további ötletekkel találkozhattok!