Logo Pic
Szentgáli Zsolt 2023. május 11.

A sztálingrádi csata térképeken

1_deli_tamadas.png

A német hadsereg 1942. júniusának végén indította meg nagy nyári offenzíváját, a keleti front déli szakaszán. Alapvetően a Don és a Donyec közti „folyosóban” nyomultak előre dél-kelet felé.

2_magyarok.jpg

A támadást a 6. német hadsereg, valamint az 1. és a 4. német páncéloshadsereg folytatta. Mivel a Wehrmacht ekkor már jelentős emberhiánnyal küzdött, ezért a Don melletti balszárnyat a „csatlós / szövetséges” országok csapataira bízták: románokra, németekre és magyarokra.

 3_1offenziva.jpg

Hitler két célt tűzött ki: az 1. páncéloshadseregnek a kaukázusi olajmezőket kellett volna elfoglalnia, a másik két magasabbegységnek pedig Sztálingrádot. A Don keleti partjára át is tudtak kelni a németek.

Augusztus végén a várostól északra el is érték a folyót – igaz Sztálingrádhoz közeledve előrenyomulásuk lassabbá vált.

4_a_varos.jpg

A város – melyet eredetileg Cáricinnek, ma pedig Volvográdnak hívnak – a az erőltetett „sztálini” iparosítás egyik „terméke” volt: gyárak tömegével, lakótelepekkel, folyami kikötővel. Különleges földrajzi adottságokkal bírt: nagyon hosszan terült el a Volga nyugati partján, ugyanakkor „keskeny” volt, nyugati pereme sem esett messze a folyótól – ezért nem lehetett bekeríteni.

Jelentős vasútvonal haladt át rajt – melyet a német elzártak, amikor a várostól északra elérték a folyót.

stalingrad_aftermath.jpg

Augusztus végén Hitler parancsára a Luftwaffe porig rombolta a várost -a civil lakosságból sokan meghaltak, mások a folyón túlra menekültek – de akadtak, akik a romok közt igyekeztek túlélni.

 5_szeptember_kozepe.gif

Szeptember közepén Hitler rohamra küldte a gyalogos hadosztályokat a város elfoglalására. Lényegében értelmetlenül, hiszen a gyárakat és a vasútvonalat a bombázás már tönkretette.

Az első időszakban a németek jól haladtak és megközelítették a folyóhoz közel eső városnegyedeket. 

utcai_harcok.jpg

Szeptember végétől november közepéig dühödt, lassú utcai harcok folytak.

 6_szeptember_november.jpg

 A németek már csak igen lassan nyomultak előre – több ponton is elérték a folyót és így kisebb darabokra szabdalták a várost védő szovjet csapatokat.

Novemberre a város (illetve a romok) jó része – 80-90%-a kezükbe került – közben mindkét oldal hatalmas véráldozatokat szenvedett.  

 A szovjetek kezén csak igen keskeny folyóparti sávok maradtak.

7_bekerites.png

Aztán november 18-19-én bekövetkezett a fordulat: a szovjetek a várostól északra és délre ellentámadást (tankokkal és gyalogsággal) indítottak. Pont ott, ahol a németeknél gyengébb román csapatok álltak velük szemben. 

bekerito_tankok.jpg

A szovjetek - túlerejük révén - áttörték a védelmet és gyorsan nyomultak előre.

8_kessel.jpg

Olyan ütemben nyomultak előre, hogy november 23-án már találkozott is a két ék (elsősorban Kalacsnál, a Don partján): a Sztálingrádban és tőle nyugatra állomásozó német csapatokat bekerítették. Tipikusan „katlanba” zárták őket – lemásolva azt, ahogy a németek tették ezt folyamatosan az 1941-es hadjáratuk során.

kaukazusbol.jpg

A novemberi szovjet ellentámadás része volt egy összehangolt tervnek: a szovjetek a Kaukázusból is visszaszorították a Wehrmacht-ot.

9_bezarul_a_gyuru.jpg

A szovjetek először nem voltak tisztában vele, hogy milyen hatalmas erőket (mintegy 300 ezer katonát) zártak katlanba. Megpróbálták őket klasszikus, „öngyilkos” tömegrohamokkal gyorsan megsemmisíteni – de ez egyelőre nem sikerült.

A németek – a legkeményebb téli fagyban és hóban – „légihidat” kíséreltek meg létrehozni: repülőkkel vittek be élelmet / lőszert / üzemanyagot a katlanba zártaknak. Göring nagyhangú ígérgetése ellenére természetesen lehetetlen volt ennyi embert így ellátni – de legalább a sebesültek egy részét ki tudták így menekíteni.

A folyamatos szovjet támadások miatt a túlélő németek végül a város romjai közé húzódtak vissza, ahol csak 1943. február 2-án értek véget a harcok kapitulációval. Ekkor már csak 90 ezer német katona volt életben a katlanban. Közülük - sok évvel a háború után - mindössze 5 ezren tértek valaha haza Németországba vagy Ausztriába.

Sok történész állítása szerint ez volt a II. világháború fordulópontja

Vissza a címlapra
Történelem Mindenkinek
Középiskolai történelemtanárként szívügyem az ismeretterjesztés, a múlt megértése, a hitelesség és szakmaiság
Legjobban pörgő posztok
Korai menopauza, amire sok nő nem is gondol, pedig kellene
Kontent • 10 nap
A Parma elleni mérkőzés
venember83 • 6 nap
Miért lesznek nehezebbek az éjszakák, ha beüt a klimax?
Kontent • 10 nap
MACHINE HEAD - UNATØNED (Nuclear Blast, 2025)
KoaX • 10 nap
Párizs nagyon sötét múltja
JTom • 6 nap
Cikkek a címlapról
Ein Stück Japan in Budapest?
Nagyon régen volt már, hogy legutóbb turistaként kóboroltam a fővárosban, úgyhogy ideje volt megint így tennem. Témaválasztásilag nem erőltettem meg magam: Mariannal elmentünk megnézni a cseresznyefák virágzását a Tóth Árpád sétányon: Szép volt! Arról viszont fogalmam sincs, mikor lett esemény…
Tavaszi virágok kertben és vadon – A 10 legszebb tavaszi virág
  Tavaszi virágok, a 10 legszebb tavaszi virág egy válogatás az év első felében kikelő növényi szépségekből. A legszebb virágokról már írtam régebben, itt most ezen évszak legmutatósabb fajai következnek. Ez nem az én választásom, többé-kevésbé ezeket preferálja az emberek többsége. A hosszú,…
>