Logo Pic
Publikus Team 2022. november 04.

Nemzeti Hadi Konzultáció

Kiválóak az orosz-magyar kapcsolatok, nem is lehetne kedvezőbb időben előállni az Oroszországgal szembeni jogos követelésünk érvényesítésével, minthogy a Szovjetunió hadizsákmányát Magyarország visszakapja. Kormányunk minden erejével növelni kívánja a magyarság identitását, így itt az alkalom, hogy a II. világháborúból visszamaradt szegényes gyűjteményünket bővítsük az akkori hazai ipar 5db harckocsijával, amiket a Nimródon kívül jelenleg csak az orosz Kubinkai Harckocsi Múzeumban mutatnak be. A cikk végén szavazzatok minél többen, hogy a Honvédelmi- és a Külügyminisztériumunk is minél erősebb felhatalmazással kereshesse meg az orosz felet. Nézzük át, hogy melyek is ezek a magyar tankok!

01_41m_turan_ii_kubinka.jpg

Csehszlovákiában az eredetileg Škoda T–21 (LT–35) típusjelzésű könnyű harckocsi tervei 1938–1939 között készültek el, majd a megváltoztatott prototípus, a 40M Turán I (Škoda S-IIc) licenszét 1940-ben vásárolta meg hazánk a gyártól. Csatatéri hiányosságai gyorsan megmutatkoztak, amit 75 mm-es 41M ágyú és egy nagyobb méretű torony beépítésével oldottak meg. Ez a módosítás 1 tonnával növelte a 41 M Turán II tömegét, így a harci súlya 20 t alatt maradt, de mozgékonysága már hátrányt szenvedett. Honvédségünk az amúgy könnyű harckocsinak számító Turán II-t közepesnek minősítette és kb. 180db készülhetett belőle.

ii_vilaghaboru_world_war_ii_utazas_europaba.jpg

A StuG III-as német rohamlöveg gyártási jogait Németország nem adta át, ezért hazánk saját fejlesztésbe kezdett, aminél a Turán közepes harckocsi alvázából indultak ki. 1943 tavaszán megkezdték a Zrínyi I hosszú csövű, 75 mm-es lövegű és a Zrínyi II 40M 105 mm-es tarackkal felszerelt harckocsik gyártását. A 61 darab nagy részét 75 mm-es páncéllal vértezték fel, de az oldalán csak 25 mm védte, így ez volt a legkönnyebben sebezhető része. 1944 nyarán pusztító légitámadás érte a Weiss Manfréd gyárat és a bombák a csarnokban lévő félkész Zrínyi rohamlövegeket is megsemmisítették.

02_40-43m_zrinyi_ii_kubinka.jpg

A 38M Toldi I a Magyar Királyi Honvédség által rendszerbe állított, a MÁVAG és a Ganz által 1939–1942 között gyártott könnyű harckocsi volt, amit leginkább a rádiójának ívantennájáról lehetett felismerni.  A Büssing-NAG motoros tankot csak 20 mm-es 36 M Solothurn nehézpuskával és 8 mm-es géppuskával látták el és a páncélzata is csak pár milliméterre rúgott. A Toldi tulajdonságait a németek ezért Papierpanzerkampfwagen, azaz papírpáncélosnak nevezték. A második világháború első szakaszában a Toldik sikeresen harcoltak a Jugoszlávia elleni hadjáratban, de a Szovjetunióban a páncélosok ellen szinte hatástalanok voltak, így jó kommunikációs eszközeik miatt többnyire csak felderítésre használták.

03_38m_toldi_i_kubinka.jpg

A módosított változata a 42M Toldi II típusjelzést kapta, ami már 40 mm-es 42 M típusú ágyút kapott, valamint a páncélzatot 13 mm-ről 35 mm-re erősítették meg, de még így is gyengének bizonyult a kihívások után. 1940-ben a 3 fő személyzetű Toldi II-ből 110 darabot rendelt a Honvédelmi Minisztérium, melyeket rendben le is szállítottak, így a Toldi I és II-ből összesen 202 db készülhetett.

04_toldi_iia_h501_kubinka.jpg

A 40M Nimród a svéd Landsverk L–62 harckocsivadász licence alapján, magyar változtatásokkal 135 példányban gyártott önjáró légvédelmi ágyú, aminek az alvázát a 38M Toldi I harckocsinál is beépítették. A diósgyőri MÁVAG által gyártott 36M típusú Bofors légvédelmi gépágyúval egészen 8.5 km magasságig ellőtt. Eleinte ez is Büssing-NAG, majd a magyar Ganz motor repítette a 6 fős személyzetét. A Nimródokból mára csak két példány maradt fenn, egyik a Moszkva melletti Kubinkában található, a másik mozgásképessé tett tank a budapesti Hadtörténeti Múzeum tulajdonában van, mint a háború alatti harci járműgyártásunk egyetlen Magyarországon maradt példánya.

05_40m_nimrod_kubinka.jpg

Az Alaptörvényünk ide vágó passzusa alapján „A Magyar Szocialista Munkáspárt és jogelődei, valamint a kommunista ideológia jegyében kiszolgálásukra létrehozott egyéb politikai szervezetek bűnöző szervezetek voltak, amelyek vezetői el nem évülő felelősséggel tartoznak e) Magyarország gazdaságának, honvédelmének, diplomáciájának és emberi erőforrásainak idegen érdekek alá rendeléséért.” A magyar-szovjet jóvátétel hadizsákmányként tekintett a lefoglalt és elszállított javakra, ezzel ellenben a nemzetközi jog egyes esetekben bűncselekménynek minősíti a hadizsákmányolást.


fb_gomb_new.jpg

utazas_bunker.jpg

Vissza a címlapra
Utazás Európába
Ha épp nem vagy úton és csak egy kattintással elrepülnél valahova... akkor gyerünk, Utazás Európába!
Legjobban pörgő posztok
Egy gonosz király kegyetlen halála
DJP • 4 nap
A Fiorentina elleni mérkőzés
Apuleius • 4 nap
Danilo távozásával Giuntoli két védőt igazolna
venember83 • 2 nap
Itt a Körút új klipje: Zságer Balázzsal írtak filmzenét a Megáll az időhöz
srecorder • 6 nap
A kölcsönjátékosok véglegesítése 80 millió euróba kerülhet
venember83 • 6 nap
Cikkek a címlapról
Anglia legszebb tengerpartjai
Átlátszó azúrkék víz, aranysárga homok, pálmafák, szörfösök, sziklacsipke és mészkőfalak, enyhe éghajlat, lifeguardok... Trópusok helyett Anglia... Ha valaki Angliában él és nem akar messzi országokba elutazni, de mégis trópusi környezetben szeretne nyaralni, vagy akár néhány napot eltölteni,…
A leghitelesebb film Hitler végnapjairól
A bukás egy 2004-ben készült színes, feliratos, 155 perc hosszúságú német háborús filmdráma, mely a második világháborút kirobbantó náci vezér és német kancellár Adolf Hitler életének utolsó 10 napját mutatja be, az 1945 április 20 és április 30 közti időszakot feldolgozva. A film Hitler egyik…
>